تعویض هارد لپ تاپ چگونه است

تعویض هارد لپ تاپ چگونه است

آیا تعویض هارد لپ تاپ شما امکان پذیر است ؟

خیلی از افراد یک لپ تاپ نسبتا قدیمی در خانه دارند که حدودا ۴ تا ۵ سال حسابی از آن کار کشیده اند و دیگر فکر می کنند عمر دستگاه رو به اتمام چون سرعت لپ تاپ خیلی کند شده است. در این موقعیت اولین چیزی که به ذهن ما می رسد این است که یک لپ تاپ جدید خریدای کنیم. اما با دیدن قیمت ها در اکثر مواقع منصرف می شویم و با خود می گوییم که چگونه می شود همین لپ تاپ قدیمی را زنده کرد؟

در بیشتر موارد مقصر اصلی کند شدن لپ تاپ هارد دیسک است. زیرا این قطعه عمر مفید کمی دارد. اگر در این موقعیت هارد لپ تاپ را به یک SSD جایگزین کنید تقریبا می توانیم بگوییم که مشکل شما حل می شود.

البته موضوع مهمی که وجود دارد و شما باید به آن توجه داشته باشید این است که آیا امکان تعویض هارد دیسک با SSD در لپ تاپ شما وجود دارد یا نه؟ برای فهمیدن این موضوع می توانید وارد وب سایت سازنده ی لپ تاپ شوید و با توجه به اطلاعات سایت بررسی کنید که آیا هارد شما ۲.۵ اینچی هست یا نه. اگر هم نتوانستید از وب سایت اطلاعات مورد نظرتان را بدست بیاورید می توانید از یک متخصص در این حرفه کمک بگیرید.

چه هاردی را باید برای تعویض انتخاب کنیم؟

همان طور که در بالا هم اشاره کردیم زمانی که افراد می خواهند سرعت پردازش لپ تاپ خود را بالا ببرند. هارد دیسک HHD را با SSD تعویض می کنند. حالا می خواهیم به چند نکته ی مهم در انتخاب SSD اشاره کنیم:

 • یکی از نکات بسیار مهم در انتخاب SSD انتخاب درست سرعت آن در پردازش اطلاعات است. به طور کلی سرعت SSD ها از ۵۲۰ تا ۵۰۰۰ مگابایت در ثانیه است که شما با توجه به نوع استفاده ای که از لپ تاپ دارید باید این سرعت را انتخاب کنید.
 • نکته ی بسیار مهم بعدی این است که SSD با لپ تاپ شما کانکت شود. به زبان ساده تر برخی از مدل های لپ تاپ قابلیت کانکت شدن با هر SSD ای را ندارند از این رو باید بررسی شود که قبل از تعویض آیا این امکان وجود دارد؟ یا نه؟
 • نکته ی سوم گارانتی دستگاه است. شما حتما باید در هنگام تعویض هارد به آن توجه کنید گارانتی اس اس دی است.
 • نکته ی آخری که در اینجا می خواهیم به آن اشاره کنیم و شما حتما باید به آن توجه داشته باشید ظرفیت SSD است که بسیار حائز اهمیت می باشد. البته دقت داشته باشید که ظرفیت هارد دیسک با SSD متفاوت است و شما نباید با توجه به ظرفیت هارد دیسک SSD را انتخاب کنید. بلکه شما باید ببینید که در لپ تاپ شما چه مقدار برنامه وجود دارد و با توجه به سیستم عامل و برنامه ها ظرفیت را انتخاب کنید.

آیا تعویض هارد باعث صدمه زدن به دستگاه ما می شود؟

یکی از متداول ترین سوالاتی که افراد در هنگام تعویض هارد دیسک می پرسند این است که آیا ممکن است تعویض هارد دیسک به لپ تاپ آسیب وارد کند؟ در جواب این سوال باید بگوییم بله این امکان وجود دارد. اگر SSD ای که روی لپ تاپ قرار می گیرد متناسب با لپ تاپ شما نباشد این امکان وجود دارد که به لپ تاپ شما آسیب وارد کند. پس باید برای جلوگیری از این مشکل حتما همه موارد مهم را بررسی کنید و SSD متناسب را انتخاب کنید.

موارد مشترک تعویض هارد لپ تاپ

برخی موارد وجود دارند که در تعویض هارد تمام لپ تاپ ها یکسان اند. در ادامه می توانید برخی از این موارد را مشاهده کنید.

 • مهم ترین موردی که در همه ی لپ تاپ ها مشترک است و باید حتما قبل از تعویض هارد دیسک آن را انجام دهید این است که از اطلاعات لپ تاپ بک آپ بگیرید تا اگر مشکلی برای لپ تاپ پیش آمد اطلاعات را داشته باشید.
 • مورد بعدی که در همه لپ تاپ ها باید بررسی شود این است که هارد دیسک لپ تاپ حتما ۲.۵ اینچی باشد زیرا در غیر این صورت امکان تعویض هارد با SSD وجود ندارد.
 • مورد مشترک بعدی هم وسایلی است که برای باز کردن لپ تاپ به آن ها نیاز دارید. به صورت کلی این وسایل شامل پیچ گوشتی لپ تاپ ، عنبر ، گارد پلاستیکی ، پیک و… می شوند.

در قسمت بالا موارد مشترک در تعویض هارد دیسک لپ تاپ را گفتیم حالا می خواهیم ببینید تعویض هارد در مدل های مختلف لپ تاپ به چه صورت است.

تعویض هارد لپ تاپ asus

 1. با استفاده از پیچ گوشتی لپ تاپ را باز کنید و قاب پشتی آن را جدا کنید.
 2. پیچ های پنل فلزی روی هارد را باز کنید و هارد را خارج کنید.
 3. پنل فلزی اطراف هارد که برای متصل کردن هارد به لپ تاپ است را جدا سازی کنید.
 4. SSD را درون پنل فلزی قرار دهید و پیچ ها را ببندید.
 5. SSD را به همراه پنل در لپ تاپ بگذارید و پیچ هایی را که باز کردید ببنیدید و صفت کنید.
 6. در آخر هم لپ تاپ را همان گونه که باز کردید دوباره ببندید.

تعویض هارد لپ تاپ ایسر

 1. برای تعویض هارد دیسک لپ تاپ ایسر در مرحله ی اول باید باتری لپ تاپ را جدا کنید.
 2. بعد با استفاده از پیچ گوشتی لپ تاپ باید قاب پلاستیکی ای که در پایین لپ تاپ سمت چپ وجود دارد و هارد درون آن قرار گرفته را باز کنید و کنار بگذارید.
 3. در مرحله ی سوم هارد را باید در بیاورید و فلت متصل کننده ی هارد به لپ تاپ را جدا کنید.
 4. دو پنل فلزی اطراف هارد را جدا سازی کنید.
 5. SSD را بیاورید و پنل های فلزی را به آن وصل کنید.
 6. SSD را در جای هارد بگذارید و فلت متصل به لپ تاپ را به آن وصل کنید.
 7. پنل پلاستیکی را روی جای خود قرار دهید و پیچ های آن را ببندید.
 8. در آخر هم باتری لپ تاپ را دوباره وصل کنید.

تعویض هارد لپ تاپ لنوو

 1. پیچ های قسمت کفی لپ تاپ را باز کنید.
 2. کیبورد را به آرامی به سمت بیرون فشار دهید تا جدا شود.
 3. فلت کیبورد را جدا کنید.
 4. پیچ های قاب زیر کیبور را باز کنید.
 5. درایور را از لپ تاپ جدا کنید.
 6. دستگاه را برگردانید و قاب کف لپ تاپ را جدا کنید.
 7. سوکت باتری را جدا کنید و پیچ های هارد را باز کنید.
 8. هارد را از جای خود بیرون بکشید و SSD را جایگزین کنید.
 9. در آخر هم به همین ترتیب لپ تاپ را دوباره ببنیدید و سر هم کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *