علت تغییر رنگ صفحه گوشی

علت تغییر رنگ صفحه گوشی

یکی از مشکلاتی که معمولاً بیشتر کاربران موبایل در طول استفاده از تلفن هوشمند شان با آن مواجه می شوند تغییر رنگ صفحه گوشی می باشد. یکی از باورهای غلطی که در زمینه تغییر رنگ صفحه گوشی وجود دارد این است که بیشتر افراد فکر می‌کنند علت تغییر رنگ صفحه گوشی ریشه در مشکلات سخت‌افزاری دارد. در حالی که همیشه این طور نیست و تغییر رنگ صفحه گوشی می‌تواند به دلایل دیگری نیز رخ دهد.

در زمینه تعمیر موبایل، یکی از گرانترین قطعات موبایل جهت تعمیر، صفحه گوشی یا LCD موبایل می باشد. بنابراین صفحه گوشی بسیار حساس بوده و ممکن است نتواند در مقابل برخی اتفاقات از جمله نفوذ آب به آن یا ضربه خوردن، مقاومت کند.

در شرایطی که تغییر رنگ صفحه گوشی به دلایل ذکر شده اتفاق بیفتد، می‌توان گفت که تعمیر صفحه گوشی تقریباً غیر ممکن است و باید به فکر تعویض آن افتاد. نکته ای که باید به هنگام روبرو شدن با تغییر رنگ صفحه گوشی مد نظر داشته باشید این است که اگر این اتفاق به دلایل سخت افزاری رخ داده باشد، امکان بدتر شدن اوضاع وجود دارد.

بنابراین باید هر چه سریعتر به فکر تعمیر و یا تعویض LCD خود باشید. البته باید گفت که اپلیکیشن ها و برنامه هایی جهت محافظت از سوختگی صفحه نمایش وجود دارند که در ادامه به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت.

علت تغییر رنگ صفحه گوشی یا سوختگی صفحه نمایش چیست؟

تغییر رنگ صفحه گوشی می‌تواند به دلایل زیادی اتفاق بیفتد. در این مقاله به مهمترین دلایل تغییر رنگ صفحه گوشی یا سوختگی صفحه نمایش می‌پردازیم.

پیکسل سوخته:

زمانی که تغییر رنگ صفحه گوشی را به شکل سیاه و سفید مشاهده نمودید به امکان بسیار زیاد سوختگی پیکسل اتفاق افتاده است. متاسفانه این پیکسل ها از مقاومت مطلوبی در برابر فشار برخوردار نیستند. سوختگی پیکسل معمولاً خود را به شکل یک خط عمودی در موبایل‌های هوشمند نشان میدهد. این اتفاق معمولاً زمانی رخ می‌دهد که به صفحه نمایشگر موبایل ضربه ای وارد شده باشد.

متاسفانه هنگام روبرو شدن با این مشکل به خودی خود نمی توانید نسبت به رفع آن اقدام کنید. همچنین امکان برگرشتن صفحه گوشی موبایل به حالت عادی آن به خودی خود وجود ندارد.بنابراین در صورت بروز چنین اتفاقی شما هیچ چاره ای جز مراجعه به تعمیرکار موبایل و تعویض LCD خود ندارید.

فریز شدن نمایشگر:

بیشتر کاربران موبایل با مشکل فریز شدن نمایشگر تلفن هوشمند مواجه شده اند. معمولاً هنگام فریز شدن نمایشگر، موبایل هوشمند واکنشی به لمس نشان می‌دهد. اما گاهی اوقات علاوه بر اینکه موبایل هوشمند واکنشی به لمس نشان نمیدهد، تصویر موبایل نیز ثابت است.

خوشبختانه این اتفاق به دلیل مشکلات سخت افزاری نمی باشد و می توان برای رفع آن اقدام نمود. یکی از کارهایی که می‌توانید هنگام مواجهه با این مشکل بکنید راه اندازی مجدد موبایل می باشد. به احتمال زیاد با راه اندازی مجدد موبایل این مشکل برطرف خواهد شد. اگر با راه اندازی مجدد موبایل نیز، مشکل تغییر رنگ صفحه گوشی برطرف نشد، پیشنهاد می‌شود که تنظیمات کارخانه را امتحان کنید. این کار به احتمال زیاد مشکل تغییر رنگ صفحه گوشی را برطرف خواهد کرد.

نکته: راه اندازی مجدد موبایل در چنین مواقعی با استفاده از دکمه های کم و زیاد و دکمه ی پاور صورت میگیرد‌.

سیاه شدن صفحه نمایش به علت مشکلات سخت افزاری و نرم افزاری: سیاه شدن صفحه نمایش می تواند به دلایل نرم‌افزاری و سخت‌افزاری اتفاق بیفتد. البته بیشتر اوقات دلیل این امر مشکل سخت افزاری می باشد. سوختن LCD نیز می‌تواند باعث سیاه شدن صفحه نمایش موبایل هوشمند باشد. متاسفانه در چنین شرایطی شما نمی‌توانید هیچ چیز را روی صفحه موبایل تان مشاهده نمایید. متاسفانه در مواجهه با این مشکل هیچ راهی به جز مراجعه به تعمیرکار وجود ندارد.

خاموش و روشن شدن صفحه همراه با لرزش: گاهی اوقات کاربران موبایل با خاموش و روشن شدن صفحه به همراه لرزش موبایل مواجه می‌شوند. مشکل نرم افزاری در موبایل می‌تواند باعث این رویداد شود. در چنین شرایطی که گوشی با لرزش همراه است و صفحه نمایشگر موبایل نیز خاموش و روشن میشود، تصویر صفحه نمایش را بدرستی مشاهده نخواهید کرد.

در این مرحله برای اینکه از خرابی یا عدم خرابی صفحه نمایشگر خود مطمئن شوید، موبایل خود را مجدداً راه اندازی کنید. هنگام روشن شدن صفحه موبایل، لوگوی شرکت موبایل روی صفحه ی نمایش، مشاهده می‌شود. در این قسمت اگر شما تصویر را بدون لرزش و خاموش و روشن شدن دیدید، به این معناست که مشکل نرم افزاری می باشد. اما اگر هنگام مشاهده تصویر، خاموش و روشن شدن صفحه و لرزش در موبایل را مشاهده نمودید به امکان بسیار زیاد مشکل سخت افزاری می باشد. در چنین شرایطی هیچ چاره‌ای جز تعویضLCD وجود ندارد.

معرفی اپلیکیشن های رفع سوختگی صفحه نمایش

 

LCD Burn-in Wiper

از این اپلیکیشن می توان برای موبایل های که صفحه‌ای آنها LCD می باشد استفاده کرد. این اپلیکیشن می تواند تنها در موارد جزئی به رفع سوختگی صفحه نمایش کمک کند.

Ghost Screen Fix – Burn-In

از این اپلیکیشن  برای موبایل های اندرویدی با صفحه های AMOLED  و OLED استفاده می‌شود.

Doctor OLED X

از این اپلیکیشن نیز در موبایل های آیفون جهت رفع سوختگی صفحه نمایش استفاده می‌شود.

چگونه از پیکسل سوختگی صفحه نمایش جلوگیری کنیم؟

برای جلوگیری از این مشکل سازندگان موبایل ها که با این مشکلات احتمالی آشنا هستند، گام هایی برای جلوگیری از پیکسل سوختگی برداشتند. در واقع آنها فناوری صفحه نمایش را بهبود بخشیده اند و بیشتر کاربران موبایل می‌توانند سال‌های سال بدون هیچ نشانه‌ای از سوختگی صفحه نمایش، از تلفن همراه خود استفاده کنند.

یکسری اقدامات پیشگیرانه نیز وجود دارد که شما می توانید با رعایت آنها از سوختگی صفحه نمایش جلوگیری کنید و به افزایش طول عمر نمایشگر نیز کمک نمایید:

  1. همواره نور صفحه نمایشگر را تا حدی که برای شما مناسب است پایین نگه دارید. افزایش روشنایی نیاز به جریان بیشتری دارد که خود این امر طول عمر صفحه ی نمایشگر را کاهش می‌دهد. بنابراین تا جایی که می توانید روشنایی را زیاد نکنید.
  2. تایمر خاموش شدن صفحه نمایش خود را کوتاه تر کنید. در واقع زمانی که از صفحه نمایش استفاده نمیکنید، موبایل شما زودتر قفل خواهد شد و از نمایش تصاویر ثابت جلوگیری می شود.
  3. در صورت مجهز بودن موبایل تان به حالت تاریک، از این قابلیت استفاده کنید. استفاده از رابط تیره میزان روشنایی را کاهش می‌دهد و به افزایش عمر صفحه نمایشگر کمک می کند.
  4. سعی کنید تم موبایل خود را از میان رنگهای تیره تر انتخاب کنید و هر از چندگاهی نسبت به تغییر آن اقدام نمایید.
  5. از صفحه کلیدهایی استفاده کنید که تم های تیره تری را ارائه می دهند تا از تخریب رنگ در نیمه پایین نمایشگر جلوگیری شود.
  6. تا حد امکان سعی کنید از وارد شدن هرگونه ضربه به موبایل جلوگیری نمایید.
  7. توجه داشته باشید که به هیچ وجه مایعات به موبایل شما نفوذ نکند و موبایل خود را در جایی که رطوبت زیاد است قرار ندهید.

با توجه به مطالب گفته شده، متوجه شدیم که تغییر رنگ صفحه گوشی یا سوختن صفحه نمایشگر موبایل تنها به دلایل سخت افزاری اتفاق نمی‌افتد.

این مشکل می‌تواند به دلایل نرم افزاری نیز اتفاق بیفتد. البته امروزه تمامی شرکتهای تولید کننده موبایل های هوشمند، تمام تلاش خود را به کار می‌گیرند تا فناوری مربوط به صفحه نمایشگر را بهبود ببخشند. در صورت مواجهه با تغییر رنگ صفحه گوشی یا سوختن صفحه نمایشگر می توانید از اپلیکیشن های نامبرده شده با توجه به نوع موبایل تان کمک بگیرید.

از آنجایی که در صورت مواجهه با چنین مشکلی به امکان بسیار زیاد مجبور به تعویض صفحه نمایشگر خواهید شد و همچنین هزینه بالای این قطعه، چند نکته مهم را جهت جلوگیری از این اتفاق ذکر کردیم که شما می توانید با رعایت این نکات از پیکسل سوختگی صفحه نمایش جلوگیری نمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.