تعویض تاچ پد لپ تاپ

تعویض تاچ پد لپ تاپ

نکاتی که باید قبل از تعویض تاچ پد لپ تاپ به آن دقت کنیم

قبل از اینکه بخواهید تاچ پد لپ تاپ خود را تعویض کنید باید مواردی را بدانید و آن ها را رعایت کنید. در زیر به چند نمونه از این موارد اشاره کردیم:

یکی از مواردی که باید به آن توجه کنید سایز تاچ پد است. زیرا مکان قرار گیری تاچ پد بر روی تمام لپ تاپ ها یکی نیست پس باید دقت داشته باشید تا به اشتباه تاچ پد سایز اشتباه نگیرید.

مورد بعدی که باید به آن در هنگام خرید و تعویض تاچ پد توجه کنید مدل لپ تاپ خود است. زیرا امروزه تاچ پد های جدید و متفاوتی وارد بازار شده اند که هر کدام به صورت های متفاوت هستند. شما باید قبل خرید ببینید که آیا این تاچ پد به مدل لپ تاپ شما می خورد و به راحتی با آن کانکت می شود یا نه.

مورد دیگری که به نظر بیشتر افراد از همه موارد مهم تر است راحت بودن شما با تاچ پد است. یعنی شما باید تاچ پدی را انتخاب کنید که با آن راحت باشید، برای مثال ممکن است یک فرد با تاچ پد لمسی راحت باشد و نفر دیگر با تاچ پدی راحت باشد که دکمه دارد پس حتما این موضوع را هم مورد توجه قرار دهید.

مدل ساخت تاچ پد و قیمت آن است. که باید ببینید شما بر چه اساس می خواهید برای تاچ پد لپ تاپ خرج کنید.

مشکلات قابل رفع در تعویض تاچ پد و موس لپ تاپ

یکی از مشکلات قابل حل که باعث می شود پد تاچ لپ تاپ کار نکند قفل کردن لپ تاپ است. در برخی موارد لپ تاپ قفل می کند و کار نمی کند و همراه با آن پد تاچ هم نمی تواند کار کند و بعضی افراد در این موقعیت فکر می کنند که مشکل از پد تاچ است در حالی که اینطور نیست. در این موقیعت برای اینکه مطمعن شوید که پد تاچ مشکلی ندارد کافی است کلید windows را بزنید تا منوی استارت باز شود سپس به صورت همزمان کلید های delete ، alt ،ctrl  را بزنید تا یک صفحه ی امنیتی بر روی لپ تاپ شما نمایش داده شود از این صفحه می توانید متوجه شوید که مشکل از پد تاچ نیست.

اگر این راه حل هیچ کمکی نکرد باید از طریق دکمه ی پاور لپ تاپ را خاموش کنید در آخر هم اگر دوباره حالت یخ زده داشت باید حتما به یک متخصص مراجعه کنید.

نکته: دقت داشته باشید که ممکن است برای ورود به صفحه امنیتی در لپ تاپ های مختلف راه های مختلفی وجود داشته باشد.

ایراد دومی که برای تاچ پد می افتد و به راحتی قابل بر طرف کردن است غیر فعال شدن آن است. یعنی اینکه در برخی موارد ممکن است شما در حین کار کردن با لپ تاپ به اشتباه تاچ پد را به همراه یک کلید ترکیبی روی کیبورد غیر فعال کرده باشد. می دانید که در هر لپ تاپی برخی از کلید های ترکیبی وجود دارند مانند کلید های F1 ، F2و … که هر کدام وظیفه ای دارند. این کلید ها در برخی موارد می توانند صفحه تاچ پد را غیر فعال کنند.

برای فعال کردن دوباره ی صفحه تاچ پد کافی است بررسی کنید که کدام یک از دکمه های ترکیبی باعث غیر فعال  شدن آن شده سپس دوباره آن دکمه ها را فشار دهید تا تاچ پد فعال شود. در بیشتر موارد دو کلیدی که تاچ پد را غیر فعال می کنند دکمه های F5 و FN هستند.

یکی دیگر از ایراداتی که بسیار ساده است اما می تواند باعث شود که موس پد لپ تاپ شما غیر فعال شود موسی است که شما به لپ تاپ وصل می کنید. بر روی برخی از لپ تاپ ها یک قابلیتی وجود دارد که وقتی شما یک موس به لپ تاپ وصل می کنید لپ تاپ موس پد را به صورت خودکار غیر فعال کند. پس شما کافی است برای بر طرف کردن این مشکل موس را از لپ تاپ جدا کنید.

دلایل از کار افتادن یا خرابی تاچ پد لپ تاپ

دلایل مختلفی وجود دارد که باعث می شود موس پد لپ تاپ خراب شود، که برخی از این ایرادات بسیار ساده هستند و به راحتی بر طرف می شوند مانند چند نمونه از ایراداتی که در بالا گفتیم، همچنین ایراداتی هم وجود دارند که جدی تر هستند و باید حتما در آن موقعیت ها موس پد تعمیر و یا در بیشتر موارد تعویض شود.

یکی از این ایرادات از بین رفتن قدرت لمس موس پد است، در برخی موارد ممکن است به علت استفاده ی زیاد و اینکه از موس پد به درستی استفاده نمی کنیم دچار مشکل شود و دیگر درست کار نکند این موضوع مربوط به مواقعی می شود که دست مان تمیز نباشد و با لپ تاپ کار می کنیم یا زمان هایی که خیلی محکم بر روی موس پد می زنیم این کار باعث می شود که موس پد لمسش به مرور زمان ضعیف شود و در آخر بسیار آزار دهنده می شود. در این صورت کاری که می توانیم انجام دهیم این است که موس پد را به طور کامل تعویض کنیم.

ایراد بعدی که ممکن است برای تاچ پد پیش بیاید پاره شدن فلت تاچ پد است. البته دقت داشته باشید خیلی کم پیش می آید که این اتفاق بی افتد اما امکانش وجود دارد. این موضوع زمانی هایی اتفاق می افتد که ما قاب لپ تاپ را از آن جدا می کنیم در این موقعیت اگر این کار را با احتیاط انجام ندهیم ممکن است به فلت تاچ پد آسیب وارد کنیم.

ایراد بعدی که ممکن است برای تاچ پد لپ تاپ پیش بیاید شکستن تاچ پد است. اگر زمانی به دلایل مختلف تاچ پد لپ تاپ ما بشکند دیگر نمی توان از آن استفاده کرد و باید تعویض شود. البته باید دقت داشته باشید که این موضوع هم خیلی کم ممکن است پیش بیاید.

مراحل مشترک تعویض تاچ پد لپ تاپ در مدل های مختلف

مراحل تعویض تاچ لپ تاپ به شرح زیر است:

  1. در مرحله ی اول باید یک پد نسوز را بر روی میز پهن کنیم و لپ تاپ را بر عکس روی آن قرار دهیم (پد نسوز برای جلوگیری از خط افتادن بر روی لپ تاپ مورد استفاده قرار می گیرد).
  2. در مرحله ی دوم با استفاده از پیچ گوشتی لپ تاپ تمام پیچ های قسمت زیرین لپ تاپ را به نوبت باز می کنیم و کنار می گذاریم. دقت داشته باشید که در این قسمت با توجه به نوع لپ تاپ تعداد پیچ ها متفاوت است.
  3. در مرحله ی سوم بعد از اینکه تمام پیچ ها را باز کردید لپ تاپ را بر گردانید و با استفاده از یک پیک و یا اسپاتول به آرامی و جوری که به قاب آسیب وارد نشود آن را از بدنه ی لپ تاپ به طور کامل جدا سازی کنید. نکته ی قابل توجه ای که در این قسمت باید به آن توجه کنید این است که قبل از جدا سازی قاب فلت کیبور و تاچ پد را به آرامی جدا کنید.
  4. در مرحله ی چهارم باید با استفاده از پیچ گوشتی لپ تاپ پیچ های تاچ پد را باز کنید و تاچ پد را از قاب جدا کنید.
  5. در مرحله ی پنجم یک تاچ پد سالم و جدید را بردارید و جایگزین تاچ پد قدیمی بگذارید سپس تمام پیچ های تاچ پد را ببندید و آن ها را صفت کنید.
  6. در مرحله ی ششم فلت تاچ پد را وصل کنید و بعد از آن فلت کیبورد را هم به مادر برد لپ تاپ متصل کنید.
  7. در مرحله ی هفتم قاب لپ تاپ را بر روی لپ تاپ به طور کامل فیکس کنید.
  8. در مرحله ی هشتم لپ تاپ را بر گردانید و پیچ های پشت لپ تاپ را ببندید.
  9. در آخر هم می توانید برای اینکه از نصب درست تاچ پد اطمینان پیدا کنید لپ تاپ را روشن کرده و از آن استفاده کنید اگر که درست کار کرد یعنی نصب تاچ پد به درستی انجام شده اما در غیر این صورت ممکن است در اتصالات اشتباه کرده باشید و یا تاچ پد جدید مشکل داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.