مشکلات پاور لپ تاپ و تعمیر آن

مشکلات پاور لپ تاپ و تعمیر آن

پاور لپ تاپ چیست و چه وظایفی بر عهده دارد؟

دکمه پاور یکی از مهم ترین قسمت های لپ تاپ است که کاربران همه روزه با آن سرو کار دارند و از آن استفاده می کنند. این دکمه در لپ تاپ های مختلف به صورت کشویی و یا فشاری وجود دارد و فرد با کشیدن یا فشار دادن این دکمه فرمانی را به لپ تاپ ارسال می کند. وظیفه ی اصلی دکمه ی پاور روشن کردن لپ تاپ است. تکنسین تعمیر لپ تاپ باید به این مورد توجه داشته باشند.

اما از این دکمه در موارد دیگری چون خاموش کردن لپ تاپ در هنگام فریز شدن، کار نکردن و یا خاموش نشدن لپ تاپ هم استفاده می شود. همچنین در برخی موارد با زدن این دکمه و کلید های دیگر کیبورد، کد هایی به لپ تاپ داده می شود، پس از این رو می توانیم بگوییم که دکمه ی پاور در هر لپ تاپی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. درست کار نکردن و یا از کار افتادن این دکمه یکی از مشکلات آزار دهنده ای است که ممکن است با آن در لپ تاپ رو به رو شوید و ندانید که چگونه می شود این مشکل را بر طرف کرد. برای آشنایی بیشتر با تعمیرات لپ تاپ حتما مقالات تعمیر لپ تاپ مبین سرویس را دنبال کنید.

موضوع دیگری هم که در این شرایط می تواند به آزار دنده بودن این مشکل اضافه کند این است که نمی توانیم لپ تاپ را خاموش روشن کنیم، اگر از کاربران لپ تاپ باشید تا به حال پیش آمده که در مواجه با هر مشکلی لپ تاپ را خاموش و روشن کنید زیرا اما در این شرایط کاری از دست شما بر نمی آید و تا وقتی تعمیر کار لپ تاپ را چک نکند نمی توانید کاری با لپ تاپ انجام دهید.

خرابی های پاور چیست؟

اگر بخواهیم موضوع خرابی دکمه پاور را برای شما واضح تر کنیم باید ابتدا درباره ی نحوه ی کارکرد دکمه ی پاور صحبت کنیم.

دکمه پاور چگونه کار می کند

در واقع کاری که دکمه ی پاور انجام می دهد این است که وقتی آن را فشار می دهیم به مادر برد سیگنال ارسال می کند. از سوی دیگر هم مادر برد به باتری دستگاه سیگنال می دهد و در نهایت لپ تاپ روشن و یا خاموش می شود. زمانی که در ارسال این سگنال ها مشکل رخ می دهد دکمه پاور دستگاه شما عمل نمی کند.

نکته: یکی از دلایل عمل نکردن دکمه ی پاور مربوط به باتری یا مادر برد است که نمی توانند به درستی سیگنال ها را دریافت کنند.

البته باید دقت داشته باشید که این امکان هم وجود داردکه خود پاور نتواند سیگنال را ارسال کند. پس اتصالات پاور هم به درستی باید مورد برسی قرار بگیرند.

گیر کردن دکمه پاور

مورد بعدی که ممکن است باعث بروز مشکل در دکمه ی پاور شود گیر کردن دکمه است که اجازه نمی دهد شما دکمه را فشار دهید و یا بکشید، این مشکل اغلب در لپ تاپ هایی به وجود می آید که دکمه ی پاور آن ها به صورت کشویی است.

ضرب دیدن دکمه پاور

اگر به دکمه ی پاور آسیب فیزیکی مثل برخورد یک جسم پیش بیاید به صورتی که دکمه دچار فرو رفتگی شود و یا ضربه خیلی محکم بوده باشد پاور دچار مشکل می شود و اجازه ی استفاده را به شما نمی دهد.

شکستن دکمه پاور هم از مواردی است که باعث می شود شما نتوانید از این دکمه استفاده کنید.

دکمه در جای خود قرار ندارد

دکمه ی پاور درست نمی نشیند. به طور واضح تر اگر بخواهیم بگوییم باید به این موضوع اشاره کنیم که دکمه پاور در واقع زیر این کاوری است که ما روی آن ضربه میزنیم. اگر این کاور به درستی روی پاور قرار نگیرد ما وقتی دکمه را فشار می دهیم به درستی عمل نمی کند.

با یک مثال این موضوع را بیشتر برای شما باز می کنیم، مثلا روی کیبورد کلید M را در نظر بگیرید اگر این کلید را از جای خود بردارید یک دکمه زیر آن مشاهده می کنید که این دکمه در واقع چیزی است که اطلاعات را به لپ تاپ می دهد تا عملکرد را انجام دهد.

نکته: در برخی موارد هم ممکن است که مشکل بسیار ساده باشد. برای مثال برخی موارد افراد هیچ توجهی نمی کنند که روشن نشدن لپ تاپ ممکن است به علت نداشتن شارژ باشد و سریع به این موضوع می پردازند که دکمه پاور دچار مشکل شده است.

در حالت خواب قرار گرفتن

در حالت خواب قرار گرفتن لپ تاپ هم از مواردی است که باعث می شود دکمه ی پاور به درستی پاسخی به دستورات شما ندهد. پس اگر لپ تاپ شما در این حالت قرار گرفته بود اصلا نگران نشوید.

خرابی رم و جلوگیری از روشن نشدن لپ تاپ

وجود عیب و یا خرابی در رم لپ تاپ هم می تواند باعث شود که لپ تاپ شما دچار مشکل شده و روشن نشود. پس در این صورت هم دقت داشته باشید که ایراد به هیچ عنوان مربوط به دکمه ی پاور نیست.

نوسانات یا قطعی برق

اگر در مواقعی که لپ تاپ شما به شارژ است نوساناتی در برق ساختمان ایجاد شود، این ایرادات می توانند باعث خراب شدن پاور لپ تاپ شوند.

مقاله تعویض تاچ پد لپ تاپ را هم مطالعه کنید.

در صورت خرابی های پاور لپ تاپ چه مشکلاتی برای لپ تاپ پیش می آیند؟

از انجایی که دکمه ی پاور یکی از قسمت های بسیار مهم و حائز اهمیت در لپ تاپ است خرابی آن می تواند باعث بروز مشکلات مختلفی در لپ تاپ شود. در ادامه به برخی از این مشکلات اشاره می کنیم.

روشن نشدن لپ تاپ

اولین و اصلی ترین مشکلی که فرد در هنگام خرابی دکمه پاور با آن رو به رو می شود این است که امکان روشن کردن لپ تاپ وجود ندارد و فرد نمی تواند از لپ تاپ استفاده کند.

سوختن قطعات مختلف مادربرد

ایراد دیگری که در هنگام خرابی دکمه پاور ممکن است لپ تاپ با آن رو به رو شود خرابی مادر برد است. همان طور که در بالا گفتیم از آنجایی که در هنگام فشار دادن دکمه پاور به مادر برد سیگنال ارسال می شود. در هنگام بروز نوسانات برقی و موارد این چنین ممکن است. مشکلات مختلفی چون سوختن قطعات مختلف برای مادر برد پیش بیاید.

خراب شدن باتری

باتری قسمت دیگری است که در هنگام فشار دادن دکمه پاور به آن سیگنال ارسال می شود. از این رو اگر در هنگام ارسال این سیگنال ها نوسانات هم روی باتری تاثیر بگذارند باتری ممکن است بسوزد.

دکمه پاور عمل نمی کند

زمانی است که دکمه پاور عمل نمی کند و فرد چندین بار به صورت متداول این دکمه را فشار می دهد. در این صورت ممکن است سیگنال چندین بار ارسال شود. در نهایت این موضوع باعث شود که برد دستگاه دچار مشکل شود. در این صورت پیشنهاد می شود. اگر می خواهید به صورت متداول چند بار این دکمه را فشار دهید یا دکمه را به صورت طولانی مدت نگه دارید و یا بین هر بار که دکمه را میزنید با دور بعد که می خواهید دکمه را فشار دهید فاصله بگذارید.

آیا می توانیم خرابی های پاور لپ تاپ را حل کنیم؟

اگر بخواهیم باسخ کوتاه به این سوال بدهیم باید بگوییم بله. اما جواب بلند مربوط به نحوه ی تعمیر هر مشکل می باشد که متفاوت است. در زیر هم راه حل برخی از این مشکلات را گفتیم:

 • اگر کاور دکمه پاور به درستی روی دکمه ننشسته بود و دکمه به درتی عمل نمی کرد برای بر طرف کردن مشکل آن کاری که باید انجام دهید این است که با استفاده از یک وسیله ی نک تیز کاور دکمه را جدا کنید و بعد دوباره آن را سر جایش به درستی قرار دهید.
 • در زمان گیر کردن دکمه پاور هم به راحتی می توانید آن را با یک وسیله نوک تیز آزاد کنید.
 • اگر مشکل دکمه پاور مربوط به رم دستگاه بود حتما باید عیب رم را بر طرف کنید و یا آن را تعویض کنید.
 • اگر لپ تاپ شما زمان طولانی در حالت خواب بود و بعد وقتی دکمه پاور را فشار دادید روشن نشد، کافی است دکمه را فشار دهید و چند ثانیه نگه دارید اگر که با این کار باز هم دستگاه روشن نشد چند دقیقه به دستگاه اجازه ی پردازش دهید و بعد دوباره این کار را امتحان کنید.

 

لوازم مورد نیاز تعمیر لپ تاپ

 

لوازم مورد نیاز برای تعمیر پاور لپ تاپ چیست؟

تا به این قسمت درباره ی ایرادات و خرابی های دکمه پاور و بر طرف کردن آن ها صحبت کردیم، حالا می خواهیم ببینیم ابزار مورد نیاز برای تعمیر پاور چه چیزی است؟

 • پیچ گوشتی لپ تاپ
 • پیک پلاستیکی
 • دکمه پاور سالم (در صورتی که پاور شکسته باشد)
 • هویه
 • سیم لحیم
 • الکل صنعتی
 • روغن لحیم
 • مولتی متر
 • قلع کش
 • فرچه
 • سیم
 • چسب برق
 • انبر دست
 • سیم چین

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *