خرابی های هارد و تعمیر هارد دیسک اینترنال کامپیوتر و لپ تاپ

خرابی های هارد و تعمیر هارد دیسک اینترنال کامپیوتر و لپ تاپ

مشکلات رایج هارد چیست؟

به طور کلی مشکلات و ایراداتی که برای هارد دیسک روی سیستم ها پیش می آید به دو دسته تقسیم می شود:

دسته ی اول ایرادات نرم افزاری: زمانی که هارد دچار این ایرادات می شود هیچ یک از قطعات داخلی الکتریکی و مکانیکی آن خراب نمی شود و تنها اتفاقی که می افتد این است که هارد به دلیل وجود نرم افزار های مختلف بد افزار ها ، وجود ویروس های و یا به خاطر تنظیماتی که از روی قصد به هم خورده اند دچار مشکل می شود. از این ایرادات نرم افزاری هم می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • باگ های نرم افزاری
 • کانکت نبودن نرم افزار ها با سخت افزار یا با نرم افزار های دیگر
 • استفاده از نرم افزار های کرک شده
 • استفاده از بد افزار ها
 • استفاده ی نادرست از دستگاه و مراقبت نکردن
 • ایرادات انسانی که از روی قصد باشند و فرد بخواهد به دستگاه آسیب وارد کند.

دسته ی دوم ایرادات سخت افزاری : این ایرادات باعث می شوند که هارد از لحاظ قطعات داخلی و فیزیک دچار مشکل شود و ایراد ربطی به نرم افزار و استفاده از سیستم ندارد. از این ایرادات سخت افزاری هم می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • خراب شدن و به وجود آمدن مشکلات در سطح پلتر
 • به وجود آمدن خرابی ها و ایرادات الکترونیکی
 • به وجود آمدن مشکل در کد های فرم ویر در ناحیه ی سرویس
 • شکست هارد دیسک به دلایل مختلف مانند: بی دقتی فرد
 • افتادن خراش بر روی هارد دیسک

در آخر نکته بسیار مهمی که باید به آن توجه کنید و بدانید این است که با توجه به مدل و لولی که هارد دیسک دارد برخی ایرادات در آن رایج تر است و برخی دیگر کمتر در هر نوع هارد دیسک پیش می آیند برای نمونه می توانیم به مثال های زیر اشاره کنیم:

هارد دیسک های سامسونگ: در هارد دیسک های سامسونگ اغلب ایراداتی که به وجود می آید مربوط به قسمت های برد و هد هارد می باشند.

هارد دیسک هیتاچی: در هارد دیسک های هیتاچی ایراداتی که پیش می آید اغلب فیزیکی یا سخت افزاری هستند. یعنی قطعاتی چون هد دچار مشکل می شوند و ما از هارد صدا های بلند می شونیم و همچنین با از کار افتادن و سوختن این قطعه نیز رو به رو می شویم.

نشانه ها و علائم سوختن هارد دیسک کامپیوتر و لپ تاپ

سوختن هارد دیسک یکی از بدترین و آزار دهنده ترین ایراداتی است که ممکن است برای کاربران لپ تاپ پیش بیاید. حال ما می خواهیم بررسی کنیم که این مشکل چه نشانه ها و علائمی دارد تا قبل از سوختن متوجه شویم که هارد دچار مشکل شده است.

در ابتدا چیزی که بسیار مهم است و باید بدانیم این است که متوسط عمر هر هارد دیسک بین ۵ تا ۱۰ سال می باشد و البته که این متوسط عمر با توجه به استفاده ای که ما از هارد دیسک داریم و نوع نگه داری آن ممکن است کمتر یا بیشتر شود.

علائمی که به ما نشان می دهند هارد دیسک ممکن است بسوزد:

 • فریز شدن لپ تاپ و عملکرد دیر هر برنامه
 • شنیده شدن صدای کلیک از سوی هارد دیسک
 • باز نشدن فایل ها و نرم افزار
 • حذف شدن و یا نبودن پوشه ها و فایل هایی که روی لپ تاپ دارید
 • شنیده شدن صدای خیلی زیاد از لپ تاپ
 • تغییر نام و بهم ریخته شدن پوشه های لپ تاپ
 • نمایش داده شدن پیام های ارور در هنگام باز کردن فایل ها
 • به وجود آمدن داده های دارای مشکل در پوشه های لپ تاپ شما

به جز این موارد نمونه ای از ایراداتی هم هستند که قبل از سوختن هارد برای لپ تاپ پیش می آید می توانید با استفاده از نرم افزار هایی مانند: چک دسک از مشکل لپ تاپ خود اطمینان پیدا کنید.

علت های سوختن هارد دیسک کامپیوتر و لپ تاپ چیست

در بالا نمونه ای از نشانه های سوختن هارد دیک را گفتیم. حال می خواهیم ببینیم که دلیل سوختن هارد دیسک چیست و اصلا چرا دچار مشکل می شود و می سوزد.

ایرادات مختلفی هستند که در شرایط مختلف باعث می شوند هارد دیسک بسوزد اما از شایع ترین این مشکلات می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • خیس شدن و برخورد آب با دیسک هارد: هارد هایی که بر روی لپ تاپ و کامپیوتر ها مورد استفاده قرار می گیرند به طور عموم نسبت به آب مقاوم نیستند، از این رو آب می تواند به آن ها آسیب وارد کند. زمانی که یک هارد دیسک خیس شود علاوه بر اینکه دیسک آن به طور کامل می سوزد، اجزای دیگری مانند: room هم که روی هر هارد با توجه به مدل آن قرار داده شده اند می سوزد.
 • افتادن نویز در پخش برق و قطعی آن: یکی دیگر از ایراداتی که می تواند باعث سوختن هارد دیسک بر روی سیستم شما شود نوسانات برق است این نوسانات ممکن است در هنگامی که شما در حال کار کردن با دستگاه هستید رخ دهند از این رو دستگاه شما تحت تاثیر این نوسانات قرار می گیرد و به قسمت های مختلف خود آسیب وارد می کند که یکی از این قسمت ها که بسیار تحت تاثیر این موضوع است هارد دیسک لپ تاپ و یا کامپیوتر است.
 • رعایت نکردن ترتیب در اتصال کابل ها: ترتیب اتصال کابل ها یکی دیگر از مواردی است که می تواند بر روی هارد دستگاه تاثیر بگذارد. شما همیشه باید دقت داشته باشید که در هنگام روشن بودن سیبستم ابتدا کابل دیتا را متصل کنید و وقتی چند لحظه از وصل کابل اول گذشت کابل دوم یعنی کابل پاور را هم وصل کنید.

راه های تشخیص خرابی و مشکلات هارد دیسک

راه های مختلفی برای ریکاوری کردن هارد دیسک وجود دارد که ما به چند نمونه از آن ها اشاره کردیم:

 • یکی از رایج ترین و بهترین راه های تشخیص خرابی هارد دیسک استفاده کردن از نرم افزار chkdsk است. این نرم افزار به فرد کمک می کند که بفهمد آیا هارد دیسک سیستمش سالم است یا دچار مشکل شده .
 • راه دوم برای تشخیص خرابی هارد دیسک استفاده از نرم افزار هایی است که شرکت های سازنده ی هارد آن ها را برای تشخیص بهتر خرابی هارد ها برای کاربران طراحی کردند. از این نرم افزار ها می توانیم به : Seagate ، fujitsu،  hitachi،  western digitalاشاره کنیم.
 • راه سومی که می توانید با استفاده از آن از مشکلات هارد سیستم مطلع شوید بررسی کردن SMART است.

تا اینجا ما سه راه برای تشخیص خرابی های هارد دیسک به شما معرفی کردیم که شما می توانید با استفاده از هر یک از این روش ها از ایرادات هارد دیسک خود اطلاعات بدست آورید، اما در بین این روش ها روش اول بیشتر پیشنهاد می شود.

راه های تشخیص خرابی هارد دیسک

ریکاوری هارد سوخته به چه صورت است

قبل از اینکه طریقه ی این کار را برای شما توضیح دهیم، باید این را بدانید که بازیابی اطلاعات هارد یک کار تخصصی است و توصیه می شود که حتما این کار را به یک فرد متخصص بسپارید تا آن را انجام دهد.

مراحل ریکاوری کردن هارد دیسک به نحوه ی زیر می باشد:

 1. در مرحله ی اول باید با استفاده از یک پیچ گوشتی لپ تاپ پیچ های هارد دیسک را باز کنید و قسمت بالایی آن را جدا کنید تا بتوانید به قطعات داخلی آن دید داشته باشید.
 2. در مرحله ی دوم باید با استفاده از یک پنس قطعات فلزی درون هارد دیسک را با دقت در بیاورید و کنار بگذارید.
 3. در مرحله ی سوم قطعات اصلی زیر قسمت های فلزی را با دقت به نحوی که به قطعات آسیب وارد نشود در بیاورید و کنار بگذارید.
 4. در مرحله ی چهارم صفحه ی هارد را از هارد سوخته خارج کنید و بر روی جای یک هارد سالم قرار دهید.
 5. در آخر هم تمام قسمت هایی را که باز کردید ببندید و فایل های هارد را بر روی یک سیستم کپی کنید.

تعمیر خرابی هارد دیسک ( نرم افزاری )

برای تعمیر ایراداتی نرم افزاری هارد دیسک باید از نرم افزار HDD Regenerator استفاده کنید.

البته باید بدانید که این نرم افزار برای تکنسین ها ساخته شده و یک برنامه ی حرفه ای می باشد از این رو یک فرد بدون داشتن علم کافی نمی تواند از این برنامه استفاده کند و مشکلات نرم افزاری هارد دیسک خود را بر طرف کند. پس بهتر است در هنگام بروز چنین مشکلاتی به تکنسین مراجعه کنید.

نکته ای هم که باید حتما به آن دقت داشته باشید این است که قبل از استفاده از این نرم افزار حتما از تمامی اطلاعات سیستم خود یک بک آپ بگیرید.

تعمیر خرابی هارد دیسک ( سخت افزاری )

برای تعمیرات خرابی های سخت افزاری هارد دیسک نیاز است ابتدا بررسی شود که هارد از چه لحاظ دچار مشکل شده که این کار هم دوباره باید توسط تکنسین انجام شود. بعد از اینکه ایراد هارد دیسک شناسایی شد تکنسین ابتدا برد و هد هارد دیسک را بررسی می کند و اگر ایراد از آن ها بود که مشکلشان را بر طرف می کند یا آنها را تعویض می کند، در غیر این صورت هم به بررسی قسمت های دیگر هارد دیسک می پردازد.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.