difference-between-m-u-series-cpu

Cpu چیست و انواع آن؟

Cpu مخفف کلمه central processing Unit، یا به زبان فارسی پردازنده یکی از اجزای کامپیوتر است. که فرمان ها و اطلاعات مورد نیاز را مورد پردازش قرار می دهد. واحد پردازش مرکزی یا سی پی یو قابل برنامه ریزی است یعنی اینکه فرد می تواند به طور کامل آن را برنامه ریزی کند.

اولین بار cpu ها در سال ۱۹۶۰ ساخته شده و مورد استفاده قرار گرفتند. درست است. شکل اولیه cpuها با شکل حال حاضر آنها تفاوت بسیاری دارد. اما به طور کلی عملکرد و ساختار آنها مانند همان cpu های سال ۱۹۶۰ است.

cpu مانند مغز کامپیوتر عمل می کند. که تمام عوامل و عملکردهای کامپیوتر به آن وابسته اند و از آن فرمان می گیرند.

برای فهم بهتر می‌خواهیم این موضوع را با یک مثال بیشتر توضیح دهیم، می‌دانیم که هر یک از قطعات کامپیوتر اگر روی کامپیوتر نباشند به هر نحوی باز هم کامپیوتر روشن میشود اما اگر CPU روی کامپیوتر نباشد به هیچ عنوان ما قادر به روشن کردن کامپیوتر نیستیم از این رو می‌گویم نقش روح کامپیوتر را دارد که بدون آن کامپیوتر یک جسم بدون عملکرد است.

شرکت های مختلف سی پی یو های مختلف را برای هر سیستم عامل اعم از گوشی و… می سازند اما تنها دو شرکت مهم و بزرگ اینتل و AMD برای کامپیوتر سی پی یو می سازند.

می خواهم در همین اول مطلب با گذاشتن یک پارامتر و قیاس این موضوع را روشن کنیم، تصور کنید که CPU نقشه یک کارخانه را دارد، کارخانه مواد اولیه را تحویل می‌گیرد و محصولات را ارائه می‌دهد. Cpu هم دیتای خام را می گیرد و به جای آن دیتای پردازش شده را به یوزر می دهد.

دو پارامتر مهم در سی پی یو فرکانس و تعداد هسته است.

همانطور که گفتیم اگر سی پی یو را یک کارخانه در نظر بگیریم فرکانس مانند شیفت های کاری آن کارخانه است، از این رو یک کارخانه به صورت دو شیفت کار می کند و یک کارخانه دیگر به صورت سه شیفت، اگر که این دو کارخانه وسایل و تجهیزات و تمام عوامل آنها با یکدیگر برابر باشد کارخانه ای که سه شیفت کار می کند محصول بیشتری تولید می کند. سی پی یو هم همین طور است هر چه فرکانس آن بیشتر باشد بین دو سی پی یو مشابه سی پی یو آی کار بیشتری انجام میدهد که فرکانس بیشتری دارد و دیتای بیشتری را برای ما در ثانیه پردازش می کند.

بخش بعدی تعداد هسته است. تعداد هسته را می توان به کارگر های مشغول در کارخانه تشبیه کنیم، هر چه تعداد کارگران بیشتر باشد محصول بیشتری تولید می شود.

جدای از این پارامتر ها پارامتر بعدی در سی پی یو با آن برخورد می کنید ترد است.

در واقع ترد یک مسیر پردازشی است. برای تشبیه به کارخانه می توانیم بگوییم در واقع تعداد میزهای کاری است که به کارگران داخل کارخانه داده می شود.

پارامتر آخر و یکی از مهمترین پارامتر ها در سی پی یو ، آی پی سی است. به زبان ساده می شود تعداد دستورالعمل هایی که یک کارگر می تواند در هر شیفت کاری انجام دهد.

کش نیز یکی دیگر از پارامتر های است که در سی پی یو خیلی مورد استفاده قرار می گیرد و به جعبه کار کارگر که در کارخانه کار می‌کرد متشابه است که دیگر نیاز نباشد که کار گرم برای هر پیش نیازی به انبار کارخانه یا همان رم مراجعه کند.

انواع سی پی یو؟

پردازنده های اینتل در انواع مختلف چون atomceleronPentiumcoreXeon and ltanium و سری های مختلف corei5 ، corei3 ، corei7 می شود.

Atom

این پردازنده به دلیل مصرف کم در دستگاه های کوچک مورد استفاده قرار می گیرد همچنین این پردازنده ها از عمر طولانی برخوردار هستند و مصرف برقشان هم پایین است.

Celeron

این سی پی یو ها معمولا امروزه مورد استفاده قرار نمیگیرند و برای کامپیوتر های قدیمی ساخته شده بودند.

Pentium

این پردازنده ها از پردازنده قبلی قدرت بیشتری دارند اما به طور کلی خیلی قدرت مند نیستند، این پردازنده ها اغلب در لپ تاپ های رده پایین مورد استفاده قرار می گیرند.

Core

این پردازنده در حال حاضر جزء بهترین و مورد استفاده ترین سی پی یو های بازار هستند.

Xeon and ltanium

آخرین نوع پردازنده ها این نوع پردازنده هستند، این پردازنده ها را افراد معمولا استفاده نمی‌کنند و بیشتر در مصارف صنعتی و فعالیت های سنگین مورد استفاده قرار می‌گیرند.

معرفی Cpu سری m

Core m یکی از سری های پردازنده های اینتل است. که اولین بار سال ۲۰۱۴ در نمایشگاه کامپیوتکست معرفی شد. پردازنده های  core m در مقایسه با پردازنده های هم نسل خود کند تر هستند اما با این حال نسبت به قوی ترین پردازنده های ۳ یا ۴ نسل پیش تر قدرت پردازشی بالاتری دارند.

سری پردازنده های core m در لپ تاپ هایی استفاده می شوند که معمولا کاربری های عادی و روزانه مانند مرور گری وب، اجرای برنامه های از قبیل آفیس و فتوشاپ، ایجاد و ویرایش اسناد اداری و نمایش آمار و ارقام مالی به کار می رود.

پردازنده ی core m با اینکه عملکرد پردازشی مناسبی دارند در مقابل پردازنده های بروز و قدرتمند امروزی به وضوح ضعیف تر هستند. اما این موضوع به این معنا نیست که حتی در اجرای برنامه های عادی و پخش ویدیو به مشکل برخوردید. منظور از ضعیف بودن اجرای برنامه های ویرایش ویدیویی و کار با برنامه های سه بعدی و نقشه کشی است.

با این اوصاف بدیهی است که با خریدن لب تاپ مجهز به پردازنده core m باید قید بازی کردن با لپ تاپ را بزنیم البته این یک ایراد بزرگ شمار نمی رود زیرا اگر همچین چیزی بود شرکت بزرگ اپل که کلاس خاصی در طراحی کامپیوتر و لپ تاپ های خود قائل است. هرگز از این پردازنده در بوک مارک ۱۲اینچی استفاده نمی‌کرد.

نکته مثبت دیگری که نباید از آن در این پردازنده ها غافل شد توان مصرفی پایین و گرمای تولیدی بسیار کم آن است مصرف  لپ‌تاپ ‌ها آنقدر کم است که یک لپ تاپ  ویندوزی معمولی با باتری معمولی که از core m استفاده می کند می تواند چیزی در حدود ۸ ساعت به صورت پیوسته به پخش ویدیو بپردازد.

از نظر گرمای تولیدی توسط پردازنده این سری عدد چهار و نیم وات را در مقابل ستون پTDP جدول مشخصات خود نمایش می دهد.

این در حالی است که بیشتر پردازنده های موبایل اینتل با تی وی پی یازده و نیم وات تا ۲۸ وات  ارائه می‌شوند این عدد در پردازنده های حرفه ای تر به ۵۴ بار هم می رسد.

نکته: هر چه عدد TDP کمتر باشد مصرف برق پردازنده کمتر است و خنک کننده ساده تری برای پایین آوردن دما نیاز است.

معرفی Cpu سری u

سی پی یو های سری یو مخفف کلمه ultra low power است. یعنی Cpu های کم مصرف، cpu های این سری بازه فرکانسی بیشتری را طی می کنند تا شما با این پردازنده ها بتوانید به راحتی چندین برنامه را به صورت هم زمان  کاملا اجرا و پردازش کنید.

همچنین این سری از پردازنده ها کم مصرف شدند تا کاربران مختلف مانند افرادی که کار مدیریت انجام می دهند و یا قصد دارند که کار های بیزینسی انجام دهند و یا حتی به علت جا به جایی زیاد وزن دستگاه برای آن ها حائز اهمیت است از این سری پردازنده ها استفاده می کنند. به همین دلیل این پردازنده ها طراحی و ساخته شدند تا افراد بتوانند با قیمت مناسب تر ،وزن سبک تر و باتری لایف بیشتر را داشته باشد.

کدام بهتر است؟ u یا m؟

هر یک از آنها برای استفاده های مناسب و بسیار خوب هستند برای مثال ما متوجه شدیم که سی پی یو های سری m اغلب برای فیلم دیدن و استفاده های معمولی و روزانه مورد استفاده قرار می گیرد و برای استفاده های سنگین مثل نقشه کشی و  گیمینگ مناسب نیستند. در حالی که سی پی یو های سری u برای کارهای بیزینسی و سنگین و حتی گرافیکی طراحی شده اند.

انتخاب cpu با پردازنده سری u انتخاب افرادی است که کار با کامپیوتر را حرفه‌ای تر می خواهند چون این پردازنده ها توانایی و کارایی های بالایی دارند. در حالی که اگر به سیستم نیاز دارید که کارهای سبک تری را انجام می دهید انتخاب شما پردازنده های سری m باید باشد. چرا که قمیت مناسبتری هم نسبت به سری u دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.